انواع شرکت های تجاری و تعاریف آنها

منتشر شده

انواع شرکت های تجاری کدامند؟

به لحاظ کلی انواع شرکت­ های تجاری را می­توان به چهار دسته تقسیم نمود:

۱) شرکت­های اشخاص؛ ۲) شرکت­های سرمایه؛ ۳) شرکت­های مختلط؛ ۴) شرکت­های دولتی که ذیلاً به توضیح هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

تعریف شرکت­های اشخاص

شرکت­های اشخاص شرکت هایی هستند که شخصیت شریک در این گونه شرکت­ها اهمیت بسیار داشته و اعتبار شرکت بستگی به اعتبار شرکا دارد و سرمایه شرکت نقش عمده را ندارد، مانند شرکت­های تضامنی و نسبی که شرکا در نتیجه آشنایی و روابط نزدیک و اعتمادی که با یکدیگر دارند اقدام به تشکیل شرکت می­نمایند. 

شرکت­های سرمایه یعنی چه؟

در شرکت­های سرمایه، مانند شرکت­های سهامی و شرکت­های با مسئولیت محدود بر خلاف شرکت­های اشخاص، شخصیت شرکا اهمیتی ندارد و شرکا فقط تا میزان سرمایه­ای که در شرکت گذاشته­اند، مسئول تعهدات و فروش شرک می­باشند و چنانچه فروض و بدهی­های شرکت از دارایی و سرمایه آن بیشتر باشد، طلبکاران حق رجوع به شرکا را ندارند

شرکت­های مختلط چیست؟ 

شرکت­های مختلط عبارتند از شرکت­هایی که از دو دسته شریک تشکیل می­شوند؛ دسته اول شرکایی که مسئولیت نامحدود دارند و دسته دوم شرکایی که مسئولیت محدود دارند مانند شرکت­های مختلط غیرسهامی و شرکت­های مختلط سهامی. این نوع شرکت­ها ترکیبی هستند از شرکت­های سرمایه و شرکت­های اشخاص که در آن شرکای ضامن، کار و صنعت و لیاقت و استعداد خود را در شرکت می­گذارند و به طور نامحدود مسئولیت اعمال خود را قبول می­کنند 

تعریف شرکت­های دولتی

نوع خاصی از شرکت­های تجاری که نه جزء شرکت­های سرمایه و نه جزء شرکت­های اشخاص محسوب می­شوند شرکت­های دولتی هستند، شرکت­های دولتی از انواع شرکت­های تجاری محسوب می­شوند ولی تأسیس، اداره، انحلال و نظارت بر فعالیت­های آنها تابع قواعد خاصی بوده که در قوانین پیش بینی شده است.

ماده ۳۰۰ لایحه اصلاحی قانون تجارت، شرکت­های دولتی را تابع قوانين تأسیس و اساسنامه خود دانسته و در مواردی که در اساسنامه شرکت­های دولتی قید نشده تابع قانون تجارت دانسته است.

اقسام شرکت­های تجاری 

طبق ماده ۲۰ قانون تجارت، شرکت­های تجارتی بر هفت قسم است:

۱) شرکت سهامی؛

۲) شرکت با مسئولیت محدود؛

۳) شرکت تضامنی؛

۴) شرکت مختلط غیرسهامی؛

۵) شرکت مختلط سهامی؛

۶) شرکت نسبی؛

۷) شرکت تعاونی تولید و مصرف.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان به شماره ۰۹۱۸۹۴۱۴۲۸۱ تماس حاصل فرمایید.

مطالب مرتبط