سر مقاله این هفته

Sample image

چطور نماز از فحشاء و منكرات نهى مى كند؟ در جواب مى گوییم این عمل مخصوصا كه بنده خدا آن را در هر روز پنج بار به جا بیاورد، و همه عمر ادامه دهد، و مخصوصا اگر آن را همه روزه ... ادامه مطلب

به ذکر الله ؛ پایگاه تخصصی نماز خوش آمدید.

حضرت على (ع) در حال نماز

هر وقت هنگام نماز مى رسید امیرالمؤمنین علیه السلام حال اضطراب و تزلزل پیدا مى كرد عرض مى كردند شما را چه مى شود كه اینقدر ناراحتید مى فرمود وقت امانتى كه خداوند بر آسمان و زمین عرضه داشت و آنها امتناع از حمل آن ورزیدند رسید. در جنگ صفین تیرى بر ران مقدسش ‍ وارد شد هر چه كردند در موقع عادى خارج نمایند نتوانستند از شدت درد و ناراحتى آن جناب .


خدمت امام حسن علیه السلام جریان را عرض كردند فرمود صبر كنید تا پدرم به نماز بایستد زیرا در آن حال چنان از خود بى خود مى شود كه به هیچ چیز متوجه نمى گردد. به دستور حضرت مجتبى در آن حال تیر را خارج كردند. بعد از نماز على علیه السلام متوجه شد خون از پاى مقدسش ‍ جاریست . پرسید چه شد. عرض كردند تیر را در حال نماز از پاى شما بیرون كشیدیم (1)

پی نوشتها:

1- انوار نعمانیه ص 342

منبع: كتاب داستانها و پندها جلد 4


نوشته شده در چهارشنبه 23 اسفند 1391 12:09 ب.ظ
ارسال شده در: نماز پیامبر(ص) و ائمه ،
دیدگاه ها : نظرات

سفارش جبرئیل به نماز شب

رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود:
برترین نمازها (ى مستحب) نماز نیمه شب است و چه اندك است به جا آورنده آن (1)
و باز رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود:
جبرئیل آن قدر مرا به نماز شب سفارش كرد تا این كه گمان كردم نیكانِ امّتم شب را نمى خوابند مگر اندكى از آن (2)


و باز رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود:
خداوند حضرت ابراهیم را دوست خود انتخاب نكرد مگر براى دو كارش :
1- اطعام به مستمندان

2- نماز شب ، هنگامى كه مردم در خواب بودند (3)

پی نوشتها:

1- كنز العمال : ج 7، ص 780، ش 21379.
2- كنز العمال : ج 7، ص 790، ش 21425.
3- میزان الحكمه : ج 5، ص 417.

منبع: كتاب داستانهایی از نماز شب


نوشته شده در سه شنبه 22 اسفند 1391 12:01 ب.ظ
ارسال شده در: نمازهای مستحبی ،
دیدگاه ها : نظرات

مؤمن، نماز خوانده اى؟

در یكى از جلسات مجلس براى انتخاب رئیس الوزرا یا راءى عدم اعتماد، مدرس نمایندگان را مورد ارزیابى قرار مى دهد و مشاهده مى كند وكلاى طرفدار او در مقابل مخالفین یكنفر كسر دارند و مخالفین یك نفر بیشتر دارند. بنا به نقل حضرت آیت الله پسندیده مرحوم مدرس به وكیل سلطان آباد عراق (اراك كنونى ) مى گوید: مؤمن نماز خوانده اى ؟ نماینده مزبور مى گوید: خیر نخوانده ام (وقت نماز ظهر بود).


مدرس مى گوید: خیلى خوب بیا تا موقع ختم مذاكرات مجلس برویم در حوضخانه مجلس نماز بخوانیم - خود ایشان هم دائم با وضو بودند - وكیل اراك كه طرفدار مخالفین مدرس بود مشغول نماز خواندن مى شود ولى مرحوم مدرس بیرون مى آید و در حوضخانه را قفل مى كند و وارد مجلس مى شود و بدین گونه اكثریت مربوط به طرفداران او مى شود. وكیل اراك كه پشت در مانده بود، با سر و صدا و كوبیدن در استمداد مى طلبد تا آنكه مى آیند درب را باز مى كنند. وقتى كه او مى آید راءى گیرى تمام شده بود (1)

پی نوشتها:

1- كیهان اندیشه ، سال چهارم ، شماره 8، آبانماه سال 1366

منبع: كتاب داستانهاى مدرس


نوشته شده در دوشنبه 21 اسفند 1391 10:53 ق.ظ
ارسال شده در: خاطرات نماز ،
دیدگاه ها : نظرات

لگدكوب كردن مهر نماز!

بعد از ظهر بود و هنوز چند ساعتى از اسارتمان نمى گذشت . بعد از دستگیرى ، ما را بین دو خاكریز، نزدیك جاده جمع كرده بودند و هر از چند لحظه اى از گوشه و كنار، یكى دو نفر را كه به درد ما مبتلا شده بودند، آنان را نیز نزد ما مى آوردند. در آن جمع ،اكثراً بچه هاى گردان خودمان (امام رضا علیه السّلام) بودند كه در بین آنان كشتكار، معاون گردان و سیّد جمال، فرمانده گروهان ، و تنى چند از برادران مسؤ ول دیگر، به چشم مى خوردند.
آتش سنگین و درگیرى شدیدى كه با عراقیها داشتیم باعث شد تا به خود وعده بدهیم كه بعد از سبُك شدن آتش و آمدن نیروهاى كمكى ، سر و وضع خود را سامان داده و نماز را اقامه نماییم ، ولى دست تقدیر چنین بود كه سربازان عراقى از پشت به جاى نیروهاى كمكى به سوى ما بشتابند و آن طور كه خود دوست دارند و مى خواهند، سر و وضع ما را سامان دهند.
لذا این گروه كه دست بسته ، با سر و صورت خاك آلود و لبهایى كه از تشنگى و شدّت حرارت ، خشك شده بود در آنجا نشسته بودند، نه تنها غذایى نخورده بلكه نماز - این فریضه واجب - را بجا نیاورده بودند.

از طرفى ، خورشید آهسته ، آهسته انوار خود را از بیابان شوره زار فاو و اجساد مطهّر شهدا جمع مى كرد و تاریكى را نمایان مى نمود، بدین خاطر، بچه ها از سربازان عراقى درخواست كردند كه دستهایمان را براى نماز خواندن باز كنند، امّا همانگونه كه انتظار مى رفت ، گفتند:نماز ممنوع است
موضوع را به فرماندهان آنان گفتیم ، به تصور اینكه شاید با اختیاراتى كه دارند اجازه بدهند ما نمازمان را بخوانیم اما اى كاش هرگز نگفته بودیم ! چون از این درخواستِ ما سخت غضبناك و عصبانى شدند و اسراى دست بسته را به زیر مشت و لگد گرفتند! سپس برادران را یك - یك تفتیش كردند و از جیبهاى بعضى از برادران ، جانمازها را با مهرشان بیرون كشیدند.
درجه دار عراقى با یافتن مهر، آن را با خشم بر سرمان مى زد! آنگاه آن را بر زمین زده و لگدمال كرد! و با جانمازها كه معمولاً صُوَر عتبات عالیات و نیز آیات قرآن و ادعیه بر آن نوشته شده بود، با بى شرمى و وقاحت تمام ، دماغ خود را پاك مى كرد!!
در این میان ، اگر مهر از كربلا بود، حساسیّت بیشترى از خود نشان مى دادند. والبته در این مورد مى گفتند كه ما راضى نیستیم بر روى خاك كربلا نماز مى خوانید(!! (29/1/1367

منبع: كتاب در محراب اسارت


نوشته شده در یکشنبه 20 اسفند 1391 01:47 ب.ظ
ارسال شده در: خاطرات نماز ،
دیدگاه ها : نظرات

ساده زیستى حضرت على (ع) در مسجد

صالح مى گوید: جده ام نقل كرد و گفت : هنگام عبور، حضرت على علیه السلام را دیدم ، بار خرما به دوش گرفته بود و منزل مى برد، جلو رفتم و سلام كردم ، جواب سلام مرا داد، عرض كردم : بار خرما را به من بده ، من به مقصد برسانم .(با توجه به اینكه زمان خلافت آن حضرت بود) در پاسخ فرمود:
ابوالعیال احق بحمله :
سرپرست خانواده و فرزندان ، سزاوارتر به حمل آن است .
سپس به من (اصطلاح تعارف كرد) فرمود: از این خرماها بخور.


عرض كردم : خیلى ممنون ، میل ندارم .
آن حضرت به منزل خود رفت ، و روز جمعه بود ، منتظر بودیم براى امامت نماز جمعه (به مسجد) بیاید.
هنگامى كه آن حضرت به مسجد آمد، دیدم همان روپوشى كه خرما را در میان آن ریخته بود و به منزل مى برد، مانند عبا، آن را به تن كرده با همان لباس ساده كه مقدارى پوست خرما به آن چسبیده بود و دیده مى شد، نماز جمعه را خواند (1)

پی نوشتها:

1- الغارات جلد 1 ص 89

منبع: كتاب داستانها و حكایتهای مسجد


نوشته شده در شنبه 19 اسفند 1391 01:40 ب.ظ
ارسال شده در: نماز پیامبر(ص) و ائمه ،
دیدگاه ها : نظرات
تعداد کل صفحات : 3 1 2 3

گالری تصاویر

Sample image
Sample image
Sample image
Sample image

درباره وبلاگ


اِنَّنِی أَنَا اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدْنِی وَأَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِكْرِی من «الله» هستم؛ معبودی جز من نیست! مرا بپرست، و نماز را برای یاد من بپادار! قرآن كریم، سوره طه، آیه 14

نماز در کلام اهل بیت

آمار و ارقام

بازدید امروز :
بازدید دیروز :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic