توسعه زیرساخت های حمل و نقل ریلی

منتشر شده

امروزه با توجه به توسعه زیرساخت های حمل و نقل ریلی در کشور، حمل و نقل بار با قطار و واگن سهم بالایی در واردات کالا، صادرات کالا و ترانزیت بین المللی دارد. حمل بار با قطار مقرون به صرفه بوده و در عین حال برای حمل بار به مقدار زیاد در مسیرهای زمینی مناسب بوده و به دلیل داشتن واگن های بزرگ و ایمن قادر است کالاهای حجیم را با خیال راحت از طریق راه آهن وجود داشته باشد.

بسیاری از اقتصادهای برتر جهان از جمله چین، ایالات متحده، روسیه، آلمان، فرانسه، برزیل و آرژانتین در خط مقدم توسعه حمل و نقل ریلی قرار دارند.

این روش مانند سایر اشکال حمل و نقل دارای قوانینی است که توسط دولت، سازمان راهداری و شرکت راه آهن تعیین می شود.

برای توسعه و افزایش تقاضای حمل بار با قطار برای مشتریان، ایجاد فضای مناسب و مساعد برای حمل بار ریلی ضروری است.

حمل و نقل ریلی چگونه انجام می شود؟

حمل و نقل از طریق راه آهن در شرایط خاصی انجام می شود. برای جابجایی کالا از واگن های باری ویژه ای استفاده می شود که هر کدام کارکرد منحصر به فردی دارند. واگن های باری از نظر ظاهری انواع مختلفی دارند.

مزایای استفاده از انواع مختلف حمل و نقل ریلی

حمل و نقل ریلی نسبت به سایر روش های حمل و نقل زمینی مزایای منحصر به فردی دارد که در ادامه به مهمترین آنها اشاره می شود.

اثرات زیست محیطی کمتر: یکی از مهم ترین مزایای حمل و نقل ریلی، امکان استفاده از سوخت های غیر فسیلی است. این باعث صرفه جویی در مصرف سوخت می شود. مصرف انرژی در قطارها حدود یک ششم کمتر از کامیون های باری است.

آلودگی کمتر: آلودگی صوتی یکی از بزرگترین معضلات جامعه است و تمامی کامیون ها با ایجاد آلودگی های زیاد باعث آلودگی محیط زیست شده اند و مردم گله مند هستند. حمل و نقل ریلی هیچ گونه آلودگی صوتی ایجاد نمی کند زیرا در حومه شهر و حتی خارج از شهر انجام می شود.

کاهش زمان توقف: یکی از مهمترین مزایای حمل و نقل ریلی کاهش زمان توقف است. قطارها این قابلیت را دارند که مسیرها را به طور کامل و بدون توقف طی کنند. این باعث می شود که کالا در سریع ترین زمان ممکن به مقصد برسد.

مراکز باربری در ایران

می دانیم که مراکز باربری در سراسر کشور پهناور ما ایران پراکنده هستند و اتصال مویرگی ریل به آنها منوط به تصمیمات اجرایی و اقتصادی در بخش های بالادستی و کلان است که تحت کنترل ما نیست. با این حال می توانیم با تکیه بر زیرساخت های حمل و نقل موجود در کشور، کارایی بار و سرعت تجارت را افزایش دهیم.

یکی از راه حل هایی که برای دستیابی به این هدف در اختیار دارندگان واگن است، ایجاد مکانیسم هایی برای تخلیه، بارگیری و حمل بار در نقاطی است که ریل با سایر شکاف ها ترکیب می شود. بر این اساس، این گروه سهامی (ویژه) به تناسب منابعی که در اختیار دارد، حداکثر گام ها را در این زمینه برداشته و چندین پایانه تخصصی ایجاد کرده است.

منبع : بازرگانی اجاقی

مطالب مرتبط