آیا در مورد بیمای های دهان گربه چیزی میدانید؟

اگر یک حیوان خانگی مانند سگ یا گربه دارید، حتما میدانید که بررسی بیماری ها و سلامت او چقدر حائز اهمیت است. اما شاید ندانید که سلامت دهان و دندان حیوان نیز به اندازه سلامت جسمی او بسیار مهم است. به عبارت دیگر، داشتن اطلاعات کافی درباره بیماری های دهانی در گربه ها یکی از مهمترین مسائلی است که قبل از خرید گربه باید به آن توجه کافی داشت. یکی از مهمترین معاینه های دوره ای گربه شما، باید معاینه کامل دهان و دندان او باشد. مشخصا هر بیماری دهان و دندانی که به موقع تشخیص داده شود، به طور کامل درمان می شود. در غیر این صورت، بسیاری از این بیماری ها پنهان می مانند و تا مرحله بسیار شدیدتری پیشرفت می کنند. در این مقاله، در مورد بهداشت دهان گربه ها و بیماری های مرتبط با آنها صحبت کرده ایم.

بیماری لثه

یکی از شایع ترین مشکلات دهانی در گربه ها، بیماری لثه است. علائم بیماری لثه بسته به علل و پیشرفت آن، بسیار متفاوت است. گربه ای که درگیر بیماری لثه است، در اکثر موارد ممکن است دچارکاهش اشتها، بوی بد دهان و آبریزش شود. وجود التهابات در لثه نیز، یکی دیگر از نشانه های بیماری های مرتبط با لثه است. البته، لازم به ذکر است که سایر علل التهاب دهان، شامل آسیب ها، سوختگی، بیماری متابولیک، بیماری های خود ایمنی، تومورها، پرتودرمانی و بیماری های عفونی است. ممکن است بروز درد باعث شود گربه دهان خود را محکم قفل کند و در برابر هر گونه تلاش برای معاینه مقاومت کند. گربه ای که از دندان درد نیز رنج میبرد، ممکن است دچارکاهش اشتها، بوی بد دهان و آبریزش شود.

معمولاً بیماری التهاب لثه برای گربه‌های پیرتر از سه سال، اتفاق می‌افتد. علت اصلی ایجاد التهاب لثه در گربه‌ها تشکیل پلاک و جرم دندان است. پلاک‌ها چند ساعت پس از خوردن غذا توسط گربه، تشکیل می‌شوند و باعث به وجودآمدن باکتری در دهان گربه خواهند شد. اگر این باکتری‌ها حذف نشده و از بین نروند، به مواد مضری تبدیل می‌شوند که جرم دندان را تشکیل می‌دهد. جمع‌شدن مقدار زیادی از جرم دندان در دهان گربه‌ها سبب التهاب و تورم لثه و ایجاد مشکلات دندان گربه خواهد شد. لازم است بدانید اگر التهاب لثه به‌زودی تشخیص داده شود، به درمان‌های پیشرفته نیاز نخواهد بود. شما می‌توانید تنها با استفاده یک دوره از آنتی‌بیوتیک‌ها، مشکلات دندان گربه خود را برطرف کنید.

چگونه از دندان گربه مراقبت کنیم؟

به‌طورکلی برای پیشگیری از مشکلات دندان گربه و جلوگیری از هرگونه دندان درد در گربه‌ها روزانه باید با استفاده از یک مسواک کوچک که مخصوص کودکان است، و خمیردندان مخصوص گربه‌ که در پت شاپ ها وجود دارد، دندانهای گربه خود را تمیز کنید. یکی دیگر از اقداماتی که میتوانید انجام دهید،این است که مطمئن شوید که هنگام مصرف غذای خشک گربه، چیزی از آن در میان دندان گربه‌های شما باقی نمانده است؛ درغیر این‌صورت ممکن است باعث ایجاد جرم و التهاب لثه شود. یکی دیگر از کارهایی که میتوانید برای محافظت از سلامت دندان گربه انجام دهید،همانطور که دار ابتدای مقاله گفته شد، مراجعه منظم به دامپزشک است.

مطالب مرتبط